1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji
  3. Yükseklikten korkuyor musun? Sanal gerçeklik yardımcı olabilir
Trendlerdeki Yazı

Yükseklikten korkuyor musun? Sanal gerçeklik yardımcı olabilir

Bir terapi uygulamasında, bir avatar insanları gökyüzüne kadar yüksek durumlarda eğitir Yeni bir sanal gerçeklik terapisi uygulamasında, animasyonlu bir koç insanlara yükseklik korkusu ile bir kediyi ağaçtan kurtarmak gibi aktiviteler boyunca rehberlik eder.

071218_MT_vr-therapy_feat

Gelecekte, terapi hastaları bir terapistin ofisinde oturmak için daha az zaman harcayabilir ve sanal dünyaları keşfetmek için daha fazla zaman harcayabilir.

Araştırmacılar, yükseklik korkusunu tedavi etmek için yeni bir sanal gerçeklik (VR) uygulaması oluşturdular. Uygulamanın sadece klinik bir çalışması vardı. Ve tedavi işe yaramış gibi görünüyordu. Katılımcılar, programı yalnızca iki hafta kullandıktan sonra çok daha az korktuklarını bildirdi.

İnsanlar geçmişte başka VR terapileri geliştirdiler. Bu programlar hastaları tedavi boyunca yönlendirmek için gerçek bir terapiste ihtiyaç duyuyordu. Ancak yeni sistem uygulama içinde yalnızca animasyonlu bir avatar kullanıyor. Avatar, yüksek bir sanal tırmanışla hastalara koçluk yapar. Bu tür terapistsiz danışmanlık, insanların korku ve diğer bozukluklar için yardım almasını çok daha kolay hale getirebilir. Araştırmacılar 11 Temmuz çevrimiçi sonuçlarını Lancet Psikiyatrisinde açıkladılar .

Bu VR terapisi için “ileriye doğru büyük bir adım”, diyor Jennifer Hames. Indiana’daki Notre Dame Üniversitesi’nde çalışmaya dahil olmayan bir klinik psikolog. Bu sistemle, insanların uzman yardımı almak için bir terapistin ofisini ziyaret etmeleri gerekmez. Düzenli doktorlarının ofisinde, hatta evde yardım alabilirler. Bu, yüz yüze terapi ile rahat olmayan veya göze alamayan insanlar için iyi olabilir, diyor.

İnsanlar uygulamayı bir VR kulaklık, el kumandaları ve kulaklıklarla kullanıyor. Sanal dünyada, animasyonlu bir karakter kullanıcıyı 10 katlı bir binada yönlendirir. Üst katlar yer seviyesindeki bir atriyuma bakmaktadır. Her katta, kullanıcı korku yanıtlarını test etmek için görevler yerine getirir. Görevler ayrıca düşündüklerinden daha güvenli olduklarını öğrenmelerine yardımcı olur.

Bu faaliyetler, bir güvenlik bariyerinin yavaş yavaş azaldığı bir terkin yakınında durmak gibi nispeten kolay bir şekilde başlar. Daha sonra, atriyum üzerindeki hareketli bir platformun açık alana çıkması gibi zorluklar zorlaşır.

Bu faaliyetler üzerinde çalışarak, “kişi yükseklikte olmanın güvenli olduğunu hatırlar” diyor Daniel Freeman. Bu onların korkularına karşı koyuyor. Freeman, İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nde klinik psikologdur.

Sınırda

Uygulamasını test etmek için Freeman ve meslektaşları 100 yetişkin gönüllü işe aldı. Tüm gönüllüler orta ve ciddi ölçüde yüksekliklerden korkuyorlardı. Araştırmacılar rasgele 49 kişiyi VR tedavisi için atadı. Bu, programı iki hafta boyunca yaklaşık 30 dakikalık altı seans boyunca kullanmak anlamına geliyordu. Diğer 51 katılımcı tedavi görmedi.

Deney başlamadan önce katılımcılar, yükseklik korkusunu 16 ila 80 arasında derecelendiren bir anket doldurdular. En ağır 80 puandı. Tedaviden hemen sonra aynı anketi doldurdular. Sonra iki hafta sonra tekrar yaptılar.

071218_MT_vr-therapy_inline_370_numbers.png
Çalışma katılımcıları Yükseklik Yorumlama Anketini doldurdu. Bu oranlar 16 ila 80 arasında bir ölçekte yükseklik korkusu (80’in en şiddetli olduğu yer). VR programını tamamlayan insanlar, başlangıçta olduğundan çok daha az yükseklikten korkuyorlardı. Ancak tedavi görmeyen insanlar iki hafta sonra korkuyorlardı.

Tedavisi olmayan hastaların skorları aynı kaldı. Ancak VR uygulamasını kullanan kişiler, ölçekte yaklaşık 25 puan düştü. Ayrıca, uygulamayı kullandıktan sonra katılımcılar “hayal bile edemeyecekleri yerlere gidebilirler” diyor Freeman. Bu yerler arasında dik dağlar, halat köprüleri veya alışveriş merkezlerindeki yürüyen merdivenler vardı.

“Her zaman bir kenardan endişe duyduğumda, bacaklarımdaki adrenalini, bu savaş / uçuş olayını hissedebiliyordum; bu şimdiki kadar değil ”dedi. “Hala hem VR’da hem de dışarıda buna biraz tepki veriyorum, ama çok daha kısa ve sonra o kenara dayanmadığım için uyluklarımın yumuşadığını hissedebiliyorum.”

Sonuçlar, yeni VR programının hiçbir tedaviden daha yararlı olduğuna dair güçlü kanıtlar veriyor. Ancak araştırmacılar hala VR terapisinin bir terapist ile seanslarla nasıl karşılaştırıldığını incelemeye ihtiyaç duyuyorlar. Ve Freeman’ın ekibi katılımcıları tedavilerinden sadece birkaç hafta sonra inceledi. Bu yüzden bu terapinin etkilerinin ne kadar süreceğini bilmiyorlar. (Bir terapistin liderliğindeki VR tedavisi üzerine yapılan önceki araştırmalar, iyileştirmelerin en az bir yıl sürdüğünü bulmuştur.)

Tam otomatik VR tedavisi, yüksekliklerden korkan insanlar için iyi bir haber olabilir. Ancak bu tür bir sistemin daha karmaşık zihinsel sağlık sorunları için ne kadar iyi çalışabileceği açık değil, diyor Mark Hayward. İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nde klinik psikolog. Hayward, Lancet Psikiyatrisi’nin aynı sayısında çıkan çalışma hakkında bir yorum yazdı .

Sanal gerçeklik, günlük durumlardan korkan insanlara yardım etmek için iyi olabilir, diyor Hayward. Buna ortak fobileri, sosyal kaygısı veya paranoyası olan insanlar dahildir. Ancak, daha şiddetli semptomları olan insanlara yardımcı olmak söz konusu olduğunda, VR muhtemelen yakın zamanda eğitimli terapistlerin yerini almayacaktır.

Albert Rizzo, “Taşınamaz ve tüm [ruh sağlığı] tedavilerini otomatikleştirebileceğimizi söyleyemeyiz” diyor. Playa Vista’daki Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde sanal gerçeklik terapileri geliştiriyor. Rizzo yeni çalışmaya dahil değildi. Ancak, yükseklik korkusu için yeni terapistsiz sistemin “mükemmel bir ilk çaba” olduğunu söylüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap