1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Yumurta yemeyle ilgili gerçek
Trendlerdeki Yazı

Yumurta yemeyle ilgili gerçek

Yumurtalar sağlığımıza yardımcı olur mu… yoksa kalp hastalığına neden olur mu?


Bir çok ülke nüfusun evde kalmasını istediğinden, çoğumuz diyetlerimize ve yediğimiz yiyeceklerin sağlığımızı nasıl destekleyebileceğine daha fazla önem veriyoruz. Gerçekleri kurgudan çıkarmaya yardımcı olmak için  arşivimizden en popüler beslenme hikayelerimizden bazılarını güncelliyoruz.

Mükemmel bir yiyecek diye bir şey olsaydı, yumurta bir yarışmacı olurdu. Hazır, kolay pişirilebilir, uygun fiyatlı ve protein doludur.ABD’de Connecticut Üniversitesi’nde beslenme bilimi profesörü Christopher Blesso, “Yumurta, bir organizmayı büyütmek için tüm doğru bileşenlere sahip bir şey olmalı, bu yüzden açıkçası çok besleyici yoğun” diyor.

Diğer yiyeceklerin yanında yumurta yemek, vücudumuzun daha fazla vitamin emmesine yardımcı olabilir. Örneğin, bir çalışma, salataya bir yumurta eklemenin, salatadan ne kadar E vitamini aldığımızı artırabildiğini buldu.

Ancak, onlarca yıldır, yüksek kolesterol içeriğinden dolayı yumurta yemek de tartışmalıdır – bazı çalışmalar kalp hastalığı riskinin artmasına neden olmuştur. Bir yumurta sarısı, ABD diyet kılavuzlarının yakın zamana kadar önerdiği günlük 300 mg kolesterol miktarının yarısından fazlası olan yaklaşık 185 miligram kolesterol içerir.

Ek olarak, yumurtaların koronavirüse karşı koruyabileceği veya salgından bile sorumlu oldukları bilimsel olarak desteklenmeyen iddialar olmuştur. Hatta pişirmeden önce bir yumurtaya tükürmenin hastalığa karşı koruyabilen antikorlar oluşturduğu tuhaf bir teori bile vardır . (Bunu destekleyecek hiçbir kanıt yok.)

Bu, ideal bir yiyecek olmak yerine yumurtaların aslında bize zarar verebileceği anlamına mı geliyor?

Karaciğer ve bağırsaklarımızda üretilen sarımsı bir yağ olan kolesterol, vücudumuzun hücrelerinin her birinde bulunabilir. Normalde bunu “kötü” olarak düşünürüz. Ancak kolesterol, hücre zarlarımızda çok önemli bir yapı taşıdır. Vücudun D vitamini ve testosteron ve östrojen hormonları yapması da gereklidir.

İhtiyacımız olan tüm kolesterolü kendi başımıza üretiyoruz, ancak sığır eti, karides ve yumurta, peynir ve tereyağı da dahil olmak üzere tükettiğimiz hayvansal ürünlerde de bulunuyor.

Yumurta yemeyle ilgili gerçek

Kolesterol, yumurta gibi sığır eti ve hayvansal ürünlerde bulunur

Kolesterol, kandaki lipoprotein molekülleri tarafından vücudumuzun etrafına taşınır. Her insanın çeşitli lipoproteinlerin farklı bir kombinasyonu vardır ve bireysel makyajımız kalp hastalığı geliştirme riskimizi belirlemede rol oynar.

“Kötü” kolesterol olarak adlandırılan düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol, karaciğerden arterlere ve vücut dokularına taşınır. Araştırmacılar bunun kan damarlarında kolesterol birikmesine ve kardiyovasküler hastalık riskini artırabileceğini söylüyor .

Ancak araştırmacılar , kolesterol tüketimini artmış kardiyovasküler hastalık riskiyle kesin olarak ilişkilendirmedi . Sonuç olarak, ABD beslenme kılavuzlarında artık kolesterol kısıtlaması yoktur; İngiltere de öyle. Bunun yerine, ne kadar doymuş yağ tükettiğimizi sınırlamaya odaklanıyoruz, bu da kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini artırabilir. Özellikle trans yağ içeren gıdalar LDL seviyelerimizi arttırır. Bazı trans yağlar hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunmasına rağmen, çoğu yapay olarak yapılır ve margarinler, atıştırmalıklar ve pasta, çörek ve kek gibi bazı derin kızartılmış ve pişmiş gıdalarda en yüksek seviyelerde bulunur. ( İnsanları daha doymuş yağ yemeye teşvik eden diyetlerin sizin için iyi olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinin. )

Yumurta yemeyle ilgili gerçek

Trans yağ içeren bazı kızartılmış gıdalar LDL (veya “kötü”) kolesterol düzeylerimizi artırabilir

Bu arada, karideslerle birlikte, yumurtalar kolesterolü yüksek olan doymuş yağ oranı düşük olan tek besindir.

“Yumurtalardaki kolesterol, et ve diğer hayvansal ürünlerden çok daha yüksek olsa da, doymuş yağ kan kolesterolünü arttırır. Bu uzun yıllar birçok çalışmada ortaya konulmuştur,”Maria Luz Fernandez son araştırma bulundu ABD’deki Connecticut Üniversitesinde beslenme bilimleri profesörü diyor yeme yumurta ve kardiyovasküler hastalık riskinin artmasına arasında hiçbir ilişki .

Yumurtanın sağlığa etkileri üzerine tartışma kısmen değişmiştir çünkü vücudumuz tükettiğimiz kolesterolü telafi edebilir.

ABD, Boston’daki Tufts Üniversitesi’nde beslenme bilimleri profesörü Elizabeth Johnson, “Çoğu insan için diyet kolesterolünün bir sorun oluşturmayacağı sistemler var” diyor.

40 çalışmanın 2015 yılında gözden geçirilmesinde, Johnson ve bir araştırma ekibi, diyet kolesterolü ve kalp hastalığı arasındaki ilişki hakkında kesin bir kanıt bulamadılar.

“Diyet kolesterolü tüketirken insanlar iyi bir düzenlemeye sahiptir ve daha az kolesterol yapacaklardır” diyor.

Yumurta yemeyle ilgili gerçek

Kolesterol oksitlendiğinde zararlıdır – ancak yumurtalardaki antioksidanlar bu sürecin gerçekleşmesini önler

Ve yumurta söz konusu olduğunda, kolesterol daha az sağlık riski oluşturabilir. Kolesterol, arterlerimizde oksitlendiğinde daha zararlıdır , ancak yumurtalardaki kolesterolde oksitlenme gerçekleşmez, diyor Blesso.

“Kolesterol oksitlendiğinde, daha iltihaplı olabilir ve yumurtalarda oksitlenmesini önleyen her türlü antioksidan vardır” diyor.

Ayrıca, bazı kolesterol aslında bizim için iyi olabilir . Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol karaciğere gider, burada parçalanır ve vücuttan çıkarılır. HDL’nin, kolesterolün kanda birikmesini önleyerek kardiyovasküler hastalığa karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

Fernandez, “İnsanlar kanlarında dolaşan kolesterol konusunda endişelenmeli, ki bu da kalp hastalığına yol açıyor” diyor.

Önemli olan, HDL’nin LDL’nin etkilerine karşı koyduğu için vücudumuzdaki HDL’nin LDL’ye oranıdır.

Bununla birlikte, çoğumuz karaciğerlerimizde sentezlediğimiz kolesterol ile tükettiğimiz kolesterolü tamponlayabilmemize rağmen, Blesso, üçte birimizin kan kolesterolünde tükettikten sonra% 10 ila% 15 oranında bir artış yaşayacağını söylüyor.

Denemeler, yağsız ve sağlıklı insanların yumurta yedikten sonra LDL’de bir artış görmesinin daha olası olduğunu bulmuştur. Aşırı kilolu, obez veya diyabetik olanlar LDL ve daha fazla HDL molekülünde daha küçük bir artış görecek, Blesso diyor. Bu nedenle, başlamak için daha sağlıklıysanız, yumurtaların aşırı kilolu olmanıza göre daha olumsuz bir etkisi olabilir – ancak daha sağlıklıysanız, iyi HDL seviyelerine sahip olma olasılığınız yüksektir, bu nedenle LDL’de bir artış muhtemelen çok zararlı değil.

Yumurta yemeyle ilgili gerçek

Bir çalışma, günde ek bir yarım yumurtanın daha yüksek kalp hastalığı riski ile bağlantılı olduğunu buldu …

Bununla birlikte, bu yılın başlarında yayınlanan araştırmalar, yumurtaların sağlığımıza zarar vermediği konusundaki son fikir birliğine meydan okudu. Araştırmacılar, ortalama 17 yıl boyunca takip edilen 30.000 yetişkinden elde edilen verilere baktılar ve günde her yarım yumurtanın daha yüksek kalp hastalığı ve ölüm riski ile önemli ölçüde bağlantılı olduğunu buldular . (Deneklerin diyet kalıpları, genel sağlık ve fiziksel aktivitelerini yumurtaların etkilerini izole etmeye çalışmak için kontrol ettiler.)

Norrina Allen, “Tüketilen her ilave 300mg kolesterol için, geldiği gıdadan bağımsız olarak,% 17 oranında artmış kardiyovasküler hastalık riski ve% 18 oranında tüm nedenlere bağlı mortalite riskinin arttığını gördük” dedi. Çalışmanın yazarları ve ABD Illinois, Northwestern Üniversitesi’nde koruyucu tıp profesörü.

“Ayrıca her yarım yumurtanın günde% 6 artmış kalp hastalığı ve% 8 mortalite riskine yol açtığını tespit ettik.”

Çalışma, yumurta ve kalp hastalığı arasındaki bu özel ilişkiyi ele alan türünün en büyüklerinden biri olmasına rağmen, neden ve sonuç belirtisi vermeden gözlemseldi. Ayrıca, tek bir kendinden bildirilen veri kümesine de dayanıyordu – katılımcılara bir önceki ay veya yıl boyunca ne yedikleri soruldu, ardından 31 yıla kadar sağlık sonuçlarını takip ettiler. Bu, diyetlerimiz zamanla değişebilse de, araştırmacıların katılımcıların ne yediğinin tek bir anlık görüntüsünü aldıkları anlamına gelir.

Yumurta yemeyle ilgili gerçek

… Ancak diğer çalışmalar yumurtaların daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur

Ve çalışma geçmiş sonuçlarla çelişiyor. Çok sayıda çalışma, yumurtaların kalp sağlığı için iyi olduğunu göstermektedir . Çin’de 2018 yılında yayınlanan yarım milyon yetişkinin bir analizi, tam tersini bile buldu: yumurta tüketimi, düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirildi . Her gün yumurta yiyenler, yumurta yemeyenlere göre kalp hastalığından% 18 daha düşük ölüm riski ve inme ölüm riski% 28 daha düşüktü.

Önceki çalışma gibi o da gözlemseldi – yani sebebi ve sonucu ortaya çıkarmak imkansız. (Çin’deki sağlıklı yetişkinler sadece daha fazla yumurta yiyor mu yoksa yumurtalar onları daha sağlıklı yapıyor mu?). Tabii ki, bu karışıklığın büyük bir parçası olabilir.

İyi yumurta

Bu çalışmalar, yumurtalardaki kolesterolün sağlığımız üzerindeki etkisine ilişkin tartışmayı yeniden gündeme getirmiş olsa da, yumurtaların hastalık riskimizi etkileyebileceği bazı yolları biliyoruz.

Bunun bir yolu, bizi Alzheimer hastalığına karşı korumaya yardımcı olabilecek kolin adı verilen yumurtadaki bir bileşikten geçer . Karaciğeri de korur. ( Yumurtaların akşamdan kalmayı durdurmanın iyi bir yolu olup olmadığını öğrenin . )

Yumurta yemeyle ilgili gerçek

Yumurtada bulunan kolin, bizi Alzheimer hastalığına karşı koruyabilir

Ancak olumsuz etkileri de olabilir. Kolin, bağırsak mikrobiyotası tarafından TMO adı verilen bir moleküle metabolize edilir, bu daha sonra insanların karaciğerlerine emilir ve artan kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili bir molekül olan TMAO’ya dönüştürülür. Blasso, yumurtadan çok fazla kolin yemenin TMAO’nun yükselmesine yol açıp açmayacağını merak etti: İnsanların yumurta yedikten sonra 12 saate kadar TMAO seviyelerini yükselttiği gözlemlendi .

Yumurta tüketimini ve TMAO’yu ölçen araştırmalar şu ana kadar sadece TMAO’da geçici artışlar buldu. Bununla birlikte, TMAO kalp hastalığı için sadece başlangıç ​​seviyesinde olan ve insanlar oruç tutarken tespit edilebilen bir belirteç olarak ölçülür. Blasso, karbonhidratları yedikten sonra kan şekeri düzeylerimizin geçici olarak nasıl arttığına benziyor, ancak yüksek kan şekeri seviyeleri sadece bu seviyeler sürekli olduğunda diyabet ile ilişkilidir.

Bunun nedeni, yumurta yediğimizde sadece kolinin yararlı etkilerini elde edebileceğimiz olabilir.

Fernandez, “Sorun, kana emilmek yerine, kolinin kalın bağırsağa devam etmesi ve daha sonra TMA ve sonra TMAO olabilmesidir” diyor Fernandez.

“Ancak yumurtalarda kolin emilir ve kalın bağırsağa gitmez, bu nedenle kalp hastalığı riskini arttırmaz.”

Bu arada, bilim adamları yumurtaların diğer sağlık yararlarını anlamaya başlıyorlar. Yumurta sarısı, örneğin daha iyi görme ve daha düşük göz hastalığı riski ile bağlantılı bir pigment olan en iyi lutein kaynaklarından biridir .

Yumurta sarısı, daha iyi görme yeteneği ile bağlantılı mükemmel bir lutein kaynağıdır

Johnson, “Gözün retinasını iki tip lutein buldu, burada ışığa maruz kalma gözün bozulmasına neden olduğu için mavi ışık filtresi olarak çalışarak retinayı ışık hasarından koruyabilir” diyor.

Araştırmacılar, yumurtaların bizi neden farklı şekilde etkilediğini anlamaktan çok uzak olsa da, son araştırmaların büyük çoğunluğu sağlığımız için herhangi bir risk oluşturmadığını ve sağlık yararları sağlama olasılıklarının daha yüksek olduğunu öne sürüyor.

Yine de, her gün kahvaltıda yumurta bulundurmak muhtemelen en sağlıklı seçenek değildir – en azından tavsiye edildiği gibi çeşitli diyetlerimiz var… tüm yumurtalarımızı bir sepete koymak yerine.

Yorum Yap

Yorum Yap