1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. Zenginliğe Dair

Zenginliğe Dair

images-12
1

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan pazardan 2 liraya aldığı muzu Art Basel Miami’de koli bandıyla duvara bantlayarak sergileyince, bir anda bütün medyanın ve insanların gündemine oturdu. Herkes “böyle sanat mı olur!” diyerek ti’ye alırken, muz 120 bin dolara alıcı buldu ve bir performans sanatçısı da performans sanatı yapıyorum diyerek sergi salonunda muzu soyup yedi.

Sanatçının asıl amacı, zenginlerin sıradan bir muza 120 bin dolar verecebilecek kadar dünya gerçeklerinden ne kadar uzaklaştıklarını göstermek, zengin ve yoksul insanlar arasındaki gelir adaletsizliğine dikkat çekmekti ama hiç kimse işin bu tarafını konuşmadı bile.

Keşke asıl bu konuşulsaydı. Ama konuşulamadı. Duvara neler bantlamadı ki insanlar; salatalık, mercimekli börek, baklava, ciğer, gofret, papya biber, cep telefonu, hamburger ve daha neler neler. Nusret bile duvara pirzola bantlayıp tuzladı…

Herkes bolca eğlendi. Sosyal medya paylaşımlarından gınâ geldi. Gelir adaletsizliği ve yoksulluk gündem olmasın diye kasıtlı bir algı oluşturuldu ve mizah malzemesi yapıldı belki de…

Yoksa zenginler oluşan gündemle ve toplumsal tepkiyle göstermelik de olsa yardımlar yapacak, belki kesenin ağzını azıcık da olsa açacaklardı. Duvara bantlanmış muza 120 bin dolar verecek olan adam o parayı bir yardım kuruluşuna bağışlasaydı bile yeterdi belki.

Maalesef “elin oğlunda ne para var bee!”den öteye geçmedi, hayret ettik. Biz yine zenginliği ve parayı konuştuk. Yoksulluğu, sömürüyü ve gelir adaletsizliğini değil!

Peki ya bizler?

Duvara bantlanmış bir muza 120 bin dolar teklif eden adam gibi, kendi çapımızda “gerçekten ihtiyacımız olmayan” kim bilir nelere para harcıyor ya da harcamaya niyetleniyoruz!..

Allah’ın bize verdiği bütün rızkı sadece kendimize harcamak gibi bir hastalığa yakalandık ki sormayın!

Halil İbrahim

Yorum Yap

Yorum Yap